Philips Hue okos világítási rendszer

Mit tud a legfejlettebb, okostelefonról irányítható, egészen sokoldalú világítási rendszer. Nehéz elhinni, de idestova három éve már annak, hogy bemutatkozott a Philips Hue okoslámparendszere

2017.08.31 10:52
Philips Hue

Nehéz elhinni, de idestova három éve már annak, hogy bemutatkozott a Philips Hue okoslámparendszere. Az Apple áruházában debütált 2012 végén, és akkor a karácsonyi szezonban még almás exkluzív volt, ami valljuk be, nem is csoda, hiszen ki más lenne – sőt lehetett három éve – ideális célközönsége ennek a dolognak, ha nem azok, akik hajlandóak komoly összeget kiadni egy elit okostelefonért? Három év alatt maga a technológia számottevően nem fejlődött, igaz, néhány napja mutatták be a felújított (visszafelé kompatibilis) központi egységet, aminek hangvezérlős fejlesztései viszont csak hosszú hónapok múlva lesznek igazán érdekesek.

IFrame

De ne szaladjunk annyira előre, ugyanis nálunk még az első generációs hidakra alapozó termékek jártak, azokból pedig rengeteg van. A híd, más néven átjáró vagy bridge a Hue rendszer alapja, ez szolgál a világítótestek és az otthoni Wi-Fi hálózatra kapcsolódó vezérlőeszközök (pl. okostelefon) közötti kommunikáció megteremtésére, része mindegyik alapcsomagnak; a következő oldalon részletesen leírjuk működését.

A Hue világításhoz először is kell egy start csomag, amiből többféle létezik. Nálunk a legkomolyabb, színes Hue alapcsomag járt, ebben három E27 (normál) foglalatú, színváltó, lapított búrájú villanykörte található 9 wattos fogyasztással, 600 lumenes maximális fényárammal, 160 fokos sugárzási szöggel és 15 000 órás várható élettartammal. Jár hozzájuk egy híd, valamint annak tápja és egy Ethernet kábel, amivel a hidat a routerünkhöz kell kötni.


Philips Hue indulócsomag

A Hue Lux kezdőkészletben a híd mellett két, meleg fehér (2700 K) fényt adó, állítható intenzitású, 9 wattos, laposított körte van 750 lumenes maximummal, szintén 160 fokos sugárzási szöggel és 15 000 órás élettartammal. A harmadik start kitben három színes, GU10 foglalatú spotlámpa van 6,5 wattos fogyasztással, 250 lumenes fényárammal, 38 fokos sugárzási szöggel és ugyancsak 15 000 órás élettartammal. Végül pedig létezik LED szalagos szett is, amiben a híd mellett két kétméteres köteget találtunk fejenként hatvan darab RGB LED-del. A szalag három LED-enként méretre vágható, elölről szigetelő burkolattal látták el, hátuljára pedig öntapadó szalagot készítettek elő a könnyebb telepítés érdekében. Mindkét szalaghoz külön táp van fixen bekötött, közel négyméteres vezetékkel.


Indulócsomag LED-szalagokkal

Természetesen minden, indulócsomagban lévő villanykörte, LED szalag, valamint a központi híd is megvásárolható külön, és ezzel még korántsincs vége a kínálatnak. Hue Bloom néven kapható 8 wattos, 120 lumenes asztali lámpa, aminek csinosabb, erősebb alternatívája a 10 wattos és 210 lumenes Hue Iris, mindkettő kapható híddal és szólóban is. Érdekes darab a 120 milliméter átmérőjű, félgömb alakú Hue Go, ami egy hordozható, akkumulátoros lámpa 300 lumenes fényárammal. Továbbá van még a Hue Beyond, illetve Hue Phoenix család, előbbiben három, utóbbiban öt önálló világítótesttel, álló és mennyezeti lámpákkal, csillárokkal egészen 3000 lumenes fényáramig.


Hue Go

Sőt nem csak világítótestek kínál a Philips, hanem vezérlőket is. Hozzánk a Hue tap jutott el, ez egy kör alakú, négy, a híd segítségével programozható, kapcsoló funkcióval ellátott, természetesen vezeték nélküli alkalmatosság. A Hue dimmer switch pedig egy falra is rögzíthető, de amúgy vezeték nélküli távirányító, amivel nem csak ki-/bekapcsolni, hanem tompítani is lehet a Hue fényforrásokat.

Beállítás, működés

A Philips Hue a komolyabb okoslámpás rendszerekhez hasonlóan központi egységet, az előző oldalon már emlegetett hidat vagy átjárót (Hue Bridge) használ. Ezt a modult kell bekötnünk a hálózatunkba Ethernet kábellel, így hozzá futnak be az otthoni Wi-Fi hálózatra kapcsolódó okostelefonunkról az utasítások, hogy azokat a megfelelő világítótestekhez küldhesse. Ezekkel az okos eszközök körében talán leginkább elterjedt, ZigBee protokoll segítségével kommunikál, ami a kis hatótávolságú, alacsony adatátviteli sebességű, így kis energiaigényű IEEE 802.15.4 szabványra támaszkodik. Az eszközök kommunikációs hálót alkotnak, és mivel 2,4 GHz-es frekvencián működnek, ezért a Wi-Fivel zavarhajták egymást. Két szomszédos pont között tíz, legfeljebb húsz méteres távolság lehet, persze több villágítótest beiktatásával kiterjedt hálózat építhető.

IFrame

Meglehetősen egyszerű a rendszer kiépítése. Először be kell szerelni és fel kell kapcsolni a Hue világítótesteket, melyekből egy híd maximum ötvenet fogadhat, de a teljes rendszerben több híd is lehet. Ezután az Ethernet kábellel hálózatunkba, jellemzően routerünkhöz kell kötni a Hue hidat, és persze a mellékelt tápegységgel áramot is kell adni neki. Végül pedig letölthetjuk a vezérlőappot, ami nem csak iOS-re vagy Androidra tölthető le, hanem az Amazon Kindle tabletjeire is. Internetböngésző segítségével is kezelhető a rendszerünk, viszont a Windows Áruházában egyelőre csak harmadik fél által készített, Hue kezelőappok vannak. A Philips alkalmazás segítségével előbb azonosítani kell a hálózaton lévő hidakat, amelyeknél a starter készletekben már előre be vannak konfigurálva a hozzá adott fényforrások, így lényegében készen is vagyunk.

A további fényforrások vagy kapcsolók felderítéssel adhatóak hozzá a hídhoz. Mondjuk nekünk ez ismételten sem sikerült, sem a Go mobil lámpával, sem a LED szalagokkal, sem a GN10 foglalatos RGB égővel, így kézi módszerhez kellett folyamodnunk, amikor a felderítés helyett a lámpán vagy csomagolásán lévő sorozatszámot írtuk be az appba. Ez az eljárás viszont minden alkalommal gyorsan és biztosan működött a fényekkel és a Hue tap kapcsolóval is. Elvileg a nem Philips gyártmányú, de ZigBee támogatású egyéb világítótesteket is be lehet így kötni a rendszerbe.

Az alkalmazást arra hegyezték ki, amiben a Hue potenciálisan a legjobb. Amikor elindítjuk, nem az egyes lámpákat külön kezelő részen találjuk magunkat, hanem az úgynevezett jeleneteknél, ahol előre beprogramozott, általunk készített vagy akár az internetről letöltött, több lámpát érintő kombinációk vannak. Hiszen az a jellemző, hogy az ember filmnézéshez, olvasáshoz, egy kis romantikázáshoz vagy éppen más témához lövi be az összes fényforrást. Hogy a módok közötti váltás egyszerű legyen, az Android (vagy egyéb oprendszer) kezdőképernyőjére is kirakhatóak az egyes jelenetek. Persze van lámpakonfig is kicsit jobban elrejtve, ahol belőhetjük a tap kapcsolót, illetve ébresztőt vagy időzítőt is állíthatunk halványodási idővel.

Kicsit kevésnek tűnhet, de ez minden, amit a gyári app tud. A Hue viszont szabadon programozható, és az elmúlt három év alatt rengeteg alkalmazás született hozzá. Vannak például olyanok, amelyekkel bármilyen kapcsoló létrehozható akár lámpánként, akár csoportokban, aztán vannak olyanok is, amelyek a mobil mikrofonját használva az éppen megszólaló zene hatására váltogatják a lámpák színét, de a kedvenceink azok, amelyek a különböző események hatására módosítanak a fények állásán. Ebben az IFTTT tűnt a legjobbnak, ami temérdek eszközt támogat, segítségével a Hue nem csak szoftverekkel, hanem termosztáttal, füstérzékelővel, riasztóval vagy akár kávéfőzővel és még sok minden mással összekapcsolható.

Próba

Nem kellett különösebb szakértelem ahhoz, hogy összerakjuk a hét világítótestből és egy kapcsolóból álló Hue hálózatot, a mellékelt leírás és a Hue weboldalán található segédanyagok sokat segítettek, a hivatalos app pedig egyértelmű, lényegretörő. Néhány órányi ismerkedés, próbálgatás után tűnt fel, hogy milyen stabilan működik a rendszer, nincsenek beállítási, működési furcsaságok, lényegében miden úgy ment, ahogyan kell neki, látszott a csomagon, hogy túlvannak már a kezdeti gyermekbetegségek kiszűrésén.

IFrame

A csapott elejű, normál (E27) foglalatú Hue villanykörte formájában és méretében szépen igazodik a kategória átlagához, mérete (109,6 mm hosszú és 61,5 mm széles) és súlya (134 gramm) sem eltúlzott, így szűk búrában, mennyezet vagy fal közelében is elfér. A kisebb, GU10 foglalatos spottal már lehetnek gondok, ugyanis a megszokottnál másfél centiméterrel hosszabb. A LED szalagnál tetszett nekünk, hogy felülről burkolva van, így a fényforrások és SMD alkatrészek nem fognak véletlenül elakadni, sérülni. Jó gondolat a hátulra ragasztott, öntapadós szalag is, ami megkönnyíti a rügzítést. A 10 centiméterenként, vagyis három LED-enként méretre vághatóság is dicséretes. Kár viszont, hogy a táp közel négyméteres kábele fixen, és nem valamilyen csatlakozóval van rögzítve. A csatlakozós megoldás jó lenne a LED szalag levágott részeihez is, mert így csak forrasztás útján tudjuk azokat felhasználni, ami egy fokkal bonyolultabb művelet a Hue rendszer többi elemének telepítéséhez képest.

Legegyszerűbben a Hue Go lámpát lehet életre kelteni, ezt elég kivenni a dobozából, és már készen is vagyunk. Az alján lévő gombbal már ilyenkor hétféle világítási üzemmód közül választhatunk, nekünk legjobban a mécses táncoló lángját imitáló tetszett. Ebben az üzemmódban töltés nélkül közel négy órát bírt ki akkumulátorról, teljes fényerőn ez két órára csökkent. Így aztán gyerek mellett éjszakai fénynek kevés lesz, ráadásul mechanikus felkapcsolása is bonyolult, mert a gomb az alján van. Persze a Hue app segítségével már könnyebben kezelhető, és tuti be lehet úgy is állítani valami ügyes kiegészítővel (mondjuk a Netgear Arlo kamerájával), hogy csak hang vagy mozgás hatására kapcsoljon be.

  

A lámpa fő funkciója ugye a világítás, ebben pedig a Philipsnek bőven van tapasztalata még akkor is, ha a LED technológia még csak néhány éve lendült be igazán. A színváltó Hue villanykörte 600 lumenes maximális fényárama nem olyan nagy szám, a hagyományos, 60 wattos izzólámpa kiváltására nagyjából 800 lumen kell. Bizonyos búrafajtákban, ahol a villanykörte foglalata felé is terjedhet a fény, a 160 fokos sugárzási szög kevés lehet, ezzel számolni kell telepítéskor. A színárnyalatok a zöld kivételével kifejezetten jók, kékből és vörösből szinte bármi beállítható, azzal viszont számolni kell, hogy teljes fényerőn fakulni fognak.

A zöld azért viszonylag gyenge, mert az egyes árnyalatok kikeveréséhez a két kék és négy vörös mellett az öt zöld helyett inkább sárgás LED-eket használnak, ahogy ez az alábbi videóban látható. A zöldnél és a vörösnél például az összes LED aktív, a kéknél a sárgásak lekapcsolnak, de a vörösek dolgoznak egy kicsit. A keverékre feltehetően azért volt szükség, hogy fehér LED-ek nélkül is korrekt fehér árnyalatokat keverjenek ki, mert ebben a Hue egészen jó. Határozottan jobb volt az egyetlen RGB LED-del hajtott spotlámpa, illetve a szintén RGB LED-eket használó szalag zöldje, és bár szét nem szedtük, úgy tűnt, hogy a Hue Go mobil lámpában is ilyenek vannak. A különböző színhőmérsékletű fehérek megjelenítése minden esetben korrektnek tűnt.

IFrame

Az okoslámpák legnagyobb ellensége a nem okos villanykapcsoló. Ha azzal csapjuk le a Hue-t vagy bármilyen más okos rendszert, akkor az appos vezérlésnek búcsút mondhatunk. A Hue esetében a fizikai kapcsoló visszabillentése után nem a legutóbb használt árnyalatot, hanem a lámpa alapértelmezett világítását kapjuk, ami jellemzően meleg fehér, maximális intenzitással. Más rendszerekkel gyakran bosszankodtunk ezen tesztelés közben, a Hue-nál viszont fantasztikusan jól bevált a tap kapcsoló. Erre szépen ráprogramoztuk a teljes kikapcsolást, meg a három kedvenc kompozíciónkat, és már készen is voltunk, a szobát elhagyva egy mozdult volt mindent lekapcsolni, és a teljes bekapcsoláshoz sem kellett az okostelefonnal mókolni.

IFrame

A telefont inkább csak a rendszer konfigurálására és némi házi Ambilight hatás elérésére használtuk. A lehetőségek tárháza pedig kiapadhatatlan. Bár iOS-en kezdett a Hue, Androidra is több mint ötven különböző appot találtunk hozzá, a kipróbáltak többsége pedig jól működött. A prímet az IFTTT vitte, azzal minden létező eseményjelzést meg tudtunk oldani. A kapcsolós appok közt rengeteg jó van, olyanok is, amelyek NFC-vel, tehát a telefon NFC-taghez közel tartásával működnek. Érdekes lehetőség a hangvezérlés is, ami egyelőre külön appot igényel, de a Hue már az Apple Sirijével és az Amazon Alexájával is barátkozik, meg lennénk lepve, ha a Microsoft Cortanája kimaradna a sorból. Szoftveres téren tehát óriási a Hue előnye a versenytársakkal szemben.

Értékelés

Néhány nap ismerkedés után bizton állíthatjuk, hogy a Philips Hue a legfejlettebb, önállóan telepíthető okosvilágítási rendszer a piacon. Beüzemelésénél csak a lámpák kézi hozzáadásával volt extra munkánk, működés közben egyetlen váratlan dolgot sem produkált, jól átgondolt, hibamentes rendszer benyomását keltette, ebben megelőzi eddig próbált konkurenseit. Az alap alkalmazás nem annyira komoly darab, viszont a harmadik féltől érkező megoldások ismét egy olyan terület, amiben a Hue mérföldekkel a konkurencia előtt halad.

A rendszer kulcsa a központi egység, tehát a híd vagy átjáró, amit éppen a napokban fejlesztettek tovább (nálunk még az előző generációs járt), és az Apple saját lakásautomatizálási technológiájával, a HomeKittel bővült. És hasonló módszerrel szinte akármi beletehető, ami a jövőben érkezik, hogy átjárót képezzen a szabványos ZigBee világítótestek felé, amiből nem csak a saját márkájúakat támogatja. Nagyon tetszett a másik nem világító komponens, a tap kapcsoló is. Kiváló átmenetet jelent az okos eszközök számára halálos, hagyományos kapcsoló és a felhasználók számára talán túl nehézkes appozás között addig, amíg az integrált hangvezérlést tökéletesen meg nem oldják.

IFrame

Fényben az alap Hue villanykörte nem varázsolt el bennünket annyira, a LIFX ezen a téren jobb, rendszerszinten viszont a Philips ajánlata szerintünk sokkal érdekesebb, hiszen nagyjából annyi különböző fényforrást kínál, mint összes kihívója együttvéve. És igen, megérkeztünk a túl szép, hogy igaz legyen történet fájó részéhez: a három színes villanykörtés, hidas Hue indulókészlet hatvanezer forintba kerül. Hiába mondaná az ember, hogy ennyiből csak két LIFX jön ki, rengeteg pénzről van szó.

IFrame

Barátságosabb a Hue Lux árazása, ott a híd két tompítható, meleg fehér körtével „csak” harmincezer forint, a két LED szalagos szett viszont megint hatvanezer, a hordozható Hue Go harmincezer, a Tap kapcsoló közel húszezer forintot kóstál, az asztali és mennyezeti lámpák árát pedig inkább le sem írjuk. Sovány vigasz, hogy ha már van egy hidunk, akkor további égőket 10-18 000 forint között vehetünk, bár az új Hue White elvileg megáll majd 6-8000 forintból, a GE és Cree márka Hue-kompatibilis fehérjei pedig még egy kicsit olcsóbbak. Summázva tehát a Philips Hue a legjobb okoslámparendszer, amivel eddig találkoztunk, nekünk nagyon-nagyon tetszett, de az árazása egyelőre nem átlag fizetésből élő embernek való.


Philips Hue okos világítási rendszer

Forrás: prohardver.hu

Kérlek nyomj egy LIKE-ot az oldalunkra:  

Köszönöm: Lipócziné Ági

www.ecoled.hu

Webáruház készítés