Néhány érdekesség a LED fényforrásokról

Okoslámparendszer az Osramtól: Lightify

2017.08.31 10:36

A világítástechnika vezető márkájának hálózatba csatlakoztatható, okostelefonról kezelhető rendszere járt nálunk.

Osram Lifgtify

Néhány hónappal ezelőtt mutattuk be egy kis amerikai startup egészen ígéretes LIFX okoslámpáját, mely hálózatba kötve, okostelefonról vagy egyéb mobil készülékről vezérelve kifejezetten érdekes világítási lehetőségeket kínál. Felmerül a kérdés, hogy a világítástechnikában hosszú évtizedek óta jelen levő nagy márkák milyen alternatívákat kínálnak ugyanerre? Mai bemutatónk tárgya az Osram Lightify rendszere, melyet alapvetően otthoni felhasználásra szánnak, mellette rövidesen megjelenik a komolyabb Lightify Pro is.

Funkcionalitásában a Lifghtify nem különbözik a LIFX-től: fényforrásainkat egy rendszerbe kapcsolja össze, így funkcióik, mint a ki-/bekapcsolás, fényerő, szín és egyebek okostelefonról vagy tabletről vezérelhetőek egy app segítségével, ami jelenleg iOS és Android alatt érhető el. A technikai megvalósítás viszont alapvetően különbözik. A Lightify esetében egy külön, központi egység irányítja a rendszert, így az égőkbe nem kell olyan komoly elektronikát rejteni, csak a vezérlő utasításaira reagálnak, míg a LIFX esetében minden égő egyben központ is lehet.

A kezdőkészlet ennek megfelelően egy központi egységből és egy E27 (hagyományos) foglalatú villanykörtéből áll. Az égő fényereje, színe és fehér világításának színhőmérséklete állítható, 810 lumenes maximális fényereje egy 60 wattos hagyományos izzó tudásának felel meg. Ehhez 10 wattos fogyasztás társul, tehát egy wattból 81 lument produkál, amivel az A+ hatékonysági osztályba tartozik. Az Osram 20 000 órás üzemidőt ad meg, ez egy nagyságrenddel több, mint a hagyományos izzóké, napi nyolcórás használat mellett is közel hét évet jelent.

Mivel a világ egyik legnagyobb világítástechnikai vállalatáról van szó, nem csoda, hogy a Lightify-kínálat meglehetősen széles. Vehetünk külön is olyan izzót, mint az induló készletben van, emellett kapható szintén 10 wattos, 810 lumenes, tompítható izzó, melynek a színe nem, csak fehér színhőmérséklete állítható. Spot lámpába GU10 foglalatú, 6 wattot fogyasztó 350 lumenes modellt kínálnak fényerő-szabályozással és állítható fehér színhőmérséklettel.

Érdekes darab a kerek, falra vagy mennyezetre szerelhető, 380 mm átmérőjű modell, melynek komoly, 2000 lumenes fénye (két 75 wattos, hagyományos izzónak felel meg) barátságos, 28 wattos fogyasztással társul. Ennél a modellnél is a fényerő és a fehér színhőmérséklet állítható. Vehetünk sokoldalúan felhasználható LED szalagot is a Lightify rendszerben kétméteres kiszerelésben, 850 lumenes fényerővel és 18 wattos fogyasztással, melynek fehér színhőmérséklete mellett RGB színe is állítható. Szabadban pedig az időjárásálló (IP66), 12 voltos egyenáramról működő mini spotok láncát üzemelhetjük be, ezekből RGB színű és állítható színhőmérsékletű fehér létezik három és kilenc izzóval, 1,5, illetve 4,5 wattos fogyasztással.

Működés

Mint korábban említettük,  az Osram Lightify működését egy központi egység (gateway) szabályozza. Ez nagyjából akkora, mint a Wi-Fi jelismétlők, ugyanúgy a konnektorba kell szúrni, és még a saját Wi-Fi hálózatunkra csatlakozás is hasonló mozzanat. Az eszköz a sok nagy gyártó által támogatott ZigBee technológiára épül, tehát más gyártók más termékeivel is kompatibilis (legalábbis elvileg). A telepítéshez előbb fel kell tenni a Lightify appot, ami iOS ésAndroid rendszerre érhető el, PC-s vezérlő vagy a LIFX-hez hasonló, publikus API egyelőre még nincs, de fejlesztés alatt áll.

Az app elindítása után egy Lightify fiókot kell létrehozni, majd a központi egységen lévő azonosítók segítségével csatlakozhatunk hozzá, hogy meglévő Wi-Fi hálózatunkra köthessük, annak titkosítási jelszavát megadva. Utolsó lépésként a központi egység felderíti a rendelkezésre álló Lightify fényforrásokat, és innen már a saját Wi-Fi hálózatunkra csatlakoztatva kezelhetjük őket, okostelefonról vagy tabletről vezérelve a fényeket. Egyszerre legfeljebb öt vezérlőt használhatunk, a rendszerbe pedig maximálisan ötven fényforrás köthető. Internetelérésre nincs feltétlenül szükség, de egyes funkciók (például távoli elérés és profilok) csak a világhálón keresztül működnek.

Három része van az appnak, ezek közül a legfontosabb a középső, Lights nevezetű, ezen kapcsolhatjuk ki-be az egyes fényforrásokat vagy választhatjuk ki őket további beállításhoz. A beálltáshoz három körívet kapunk középen egy ki-/bekapcsoló gombbal. A külső ív csak az RGB színállítású modelleknél aktív, itt választhatjuk ki a kívánt árnyalatot. A középső ívvel a fényerő, a belsővel pedig a fehér színhőmérséklete állítható 2700-6500 Kelvin között.

További lehetőségként előre beállított pihentető, aktív és növények fejlődését elősegítő színárnyalatot lőhetünk be – értelemszerűen csak a színváltós égőknél. Elmenthetjük kedvenc színeinket is, hogy a későbbiekben bármikor visszaállíthassuk őket. Végül pedig egy kiválasztott fotó vagy a mobil eszközünk kamerájában látott kép egy pontjának színét is megadhatjuk az égőnek, ezzel például a környezethez igazítva a színét.

Bár a leglényegesebb dolgok a Light részen vannak, egy jól beállított rendszer esetén valószínűleg jobbára csak a Home résszel fogunk találkozni. Itt összpontosulnak a beállított (mondjuk szobánként) izzócsoportok és a hozzájuk kapcsolt „jelenetek”. Innen könnyen aktiválható mondjuk a nappali tévénézős vagy a háló romantikus profilja. A beállítások részen nem sok hasznosat találtunk, információk, felhasználói fiók, rendszerfrissítés és alapállapot visszaállítása található itt.

 

Fenti leírásunk az 1.0.4.b10 verziószámú Android appra vonatkozik, amiből meglehetősen hiányoltuk az időzített bekapcsolást. Azóta, december végén frissítettek a szoftveren, az 1.1-es verzió Android és iOS alatti is kezel már időzítést.

Próba

Meglehetősen egyszerű, bár kicsit döcögős volt az Osram Lightify rendszer telepítése. A központi egységre csatlakozáshoz előbb be kellett gépelni a felhasznált Asus MeMO Pad HD 7 tableten a készülék sokszámjegyes azonosítóját, majd a hasonlóan kacifántos Wi-Fi jelszóval csatlakozhattunk rá. Saját hálózatunk megemésztése eltartott néhány percig. A fényforrások azonosítása elsőre, teszteléshez jól sikerült, amikor viszont a fotózáshoz a tesztlaborban újabb rendszert építettünk fel, csak többszöri próbálkozásra jött össze a dolog, és a három fényforrás életre keltése a korábbi pár perc helyett bő fél órát vett igénybe, vagyis meglehetősen helyzet- és hálózatfüggő, hogy milyen gyorsan sikerül a rendszer összeállítása.

Teljesen szokványos formájúak és méretűek a Lightify villanykörték, 110 mm-es hosszuk és 60 mm-es szélességük révén minden szokásos hagyományos (E27) foglalatú lámpában elférnek majd, sőt a kisebb, zárt burákkal sem lesz gond. A világító részt vaskos, tejfehér üveg védi, az alsó pedig kerámiából készült, így a hőleadással nem lesz gond. Negyedórányi világítás után az üveg részen 35 °C körüli, a hátsó burkolaton, 55 °C körüli értéket mértünk, ami lényegesen alacsonyabb a kompakt fénycsöveknél kapott 80-90 °C-os értékeknél, a hagyományos izzók pedig bőven 100 °C fölé melegszenek. A Lightify égők mért fogyasztása nagyjából megfelelt a specifikált adatoknak, a központi egységnél pedig állandó 5 wattot mértünk.

Kicsit csalódtunk a színek megjelenítésében. A vörös és kék árnyalatai rendben voltak, a zöldek viszont távolról sem jelentek meg olyan telten, ráadásul határozott ugrás volt látható a telített zöld és annak többi árnyalata között, mintha azokat valami más színek hozzákeverésével állította volna elő az izzó. Ugyanezt tapasztaltuk a kéknél is, de ott szerencsére sokkal kisebb mértékben. Sajnos nem találtunk fotót a Lightify izzó LED-jeinek elrendezéséről, magunk pedig nem álltunk neki a szétszedésének, így nem tudjuk megmondani, milyen fényforrásokból keveri ki az egyes árnyalatokat. Jó hír, hogy a fehér színhőmérsékletének változása nagyon egyenletes volt.

IFrame

Eleinte meg voltunk elégedve a vezérlő app működésével is, bár egy kisebb telefon kijelzőjén a szabályzókörök elég közel kerülnek egymáshoz. Kezdeti lelkesedésünk viszont alábbhagyott, amikor a rendszer lényegéhez, a csoportok és profilok kezeléséhez értünk. Ugyanis a Lightify hajlamos volt elfelejteni a beállított és elmentett színeket, és itt-ott a rendszerből eltűntek a lámpák, pedig a központi egységtől mindössze 3-4 méterre helyeztük el őket. Ráadásul a rendszer jelenleg úgy működik, hogy ha fizikailag a hagyományos villanykapcsolóval oltjuk le az égőket, akkor visszakapcsolás után alapállapotban, tehát maximális fényerővel és meleg fehér színnel világítanak, nem pedig azzal, amivel lekapcsoltuk őket.

Értékelés

A kicsi startup cég által, Kickstarter-támogatásból létrehozott LIFX okoslámpa megismerése után nagy kíváncsisággal álltunk neki a világítástechnikában vezető szerepet betöltő Osram alternatíva vizsgálatának, és bevalljuk őszintén, családódással csomagoltuk vissza a Lightify szettet. Maga az alapkonstrukció, hogy a rendszert egy központi vezérlő irányítja, szerintünk okosabb, a lehetséges világítótestek kínálata is jobb, teljesítményben viszont az Osram húzza a rövidebbet. Az villanykörték 810 lumenes és a spotok 350 lumens fényereje is alacsonyabb, tehát maximumban a LIFX a jobb, viszont az Lightify többféle fényforrást kínál.

Árban az Osram a nyerő, bár olcsónak semmiképp sem mondható. A kezdő szett, mely az 50 fényforrás kezelésére képes központi egységet és egy színváltós izzót tartalmaz, nagyjából egy árban van a harmincezer forintos, önálló LIFX izzóval. A további színváltó körtékért viszont 15 000 forintot kérnek, a csak fehér verzió pár ezressel olcsóbb, a spotlámpa pedig tízezer forintot kóstál. Nagyjából huszonötezer forintba kerül a kétméteres, színváltó LED szalag, a kerti szettért kiszereléstől függően 7-30 000 forintot, a 2000 lumenes kör alakúért pedig több mint negyvenezer forintot kérnek.

IFrame

Képességei és azok működésének gördülékenysége teszi igazán érdekessé az okos eszközöket, és sajnos ezen a téren szenvedi a legnagyobb hiányt az Osram megoldása. Az egyészen okos és stabil LIFX után egy nehézkesen konfigurálható, időnként furán viselkedő megoldást kaptunk, amiben benne van a potenciál, de egyelőre még nem hozták ki belőle. Jelen állapotában a Lightify egy meglehetősen drága, itt-ott rakoncátlankodó játékszer. Abban viszont egy pillanatig sem kételkedünk, hogy az elkövetkező években hatalmasat fog fejlődni az Osram okoslámpacsaládja.

forrás: prohardver

Kérlek nyomj egy LIKE-ot az oldalunkra:  

Köszönöm: Lipócziné Ági

www.ecoled.hu

Webáruház készítés
argep.hu olcsobbat.hu